środa, 4 marca 2015

Czas wiosny

Anka daje mi ostatnio porządnie w kość. Już nie mam do niej siły. Całe dnie płacze i marudzi , marudzi i płacze, i tak bez końca. W nocy budzi się bardzo często, nie daje mi spać. Jestem ogromnie zmęczona. Wiem że bardzo tęskni za Dragoszem. Widząc samolot , podnosi rączki do góry i woła   " Tati oć Anusi !"
Bianka także jest bardziej rozdrażniona. W szkole nie może się skupić. Nie dość że tęskni za tatą, to jeszcze za Polską. Ciągle mi  powtarza że tam jest jej drugi dom. Jest silnie związana z obydwoma krajami. Już teraz czuje się Rumunką i Polką jednocześnie. Jestem pewna że jak młodsza podrośnie, będzie miała tak samo.
Chwała Bogu , że powrót Dragosza coraz bliżej. Tak strasznie bałam się zostać tu sama, a tu proszę. Jestem z siebie dumna! Poradziłam sobie na 5 , czy jak by powiedział to mój mąż na 10, bo taka jest najwyższa nota w rumuńskim szkolnictwie.

Za nami pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Przypada on pierwszego marca. Wiecie że W tym dniu chłopcy ofiarują dziewczętom malutkie przypinki (broszki), ozdobione czerwono- białym sznureczkiem symbolizującym wiosnę. Tradycja mówi że, nosząc ją przypiętą na piersi przez pierwsze dni marca, przynosi szczęście, odstrasza złe duchy, oraz chroni przed zauroczeniami, w które to ludność rumuńska  wierzy z ogromnym przekonaniem. Wystarczy że dziecko bez powodu płacze, jest kapryśne już zewsząd słyszę że ktoś je zauroczył. Boli mnie głowa- urok, zaraza weszła w sałatę- urok i tak bez końca. Już się do tego przyzwyczaiłam i nie komentuję bo i tak nie ma sensu. Skoro oni święcie w to wierzą to co mi do tego, choć przyznam szczerze, że na początku drażniło mnie to niemiłosiernie. 
Wracając do pierwszego dnia wiosny, wszyscy ludzie tego dnia składają sobie życzenia, kobiety oprócz tradycyjnych broszek (Martisor), dostają bukiety wiosennych kwiatów.  Bianka również dostała tradycyjną martisorkę od kolegów z klasy. Teraz dumnie  nosi jedną z nich, przypiętą do szkolnego mundurka, do czasu gdy zakwitną drzewa owocowe. Wówczas czerwono- biały sznureczek należy powiesić na gałęzi jednego z nich.

Zgodnie z rumuńskim zwyczajem ja również składam Wam wiosenne pełne słońca i zapachu kwiatów życzenia. Niech ta wiosna która nadchodzi będzie wyjątkowa, niech przyniesie Wam dużo radości, szczęścia, zdrowia i uśmiechu na twarzy. Przeżyjmy tę wiosnę jak najpiękniej, cieszmy się nią !!!7 komentarzy:

 1. Witaj Kochana Izo!
  Z wielkim zaciekawieniem czytam wszystkie Twoje relacje o rumuńskich zwyczajach.
  Czas szybko leci, Dragosz przyjedzie do Was już w niedługim czasie. Wiem, że Dziewczynki i Ty bardzo za nim tęsknicie. Nie powinno być takie życie. Co zrobić by Rodzina była razem? A miało być lepiej. Ech ci politycy. Obiecują przed wyborami.
  Dobrze, że masz kontakt ze światem wirtualnym. To maleńka odskocznia od szarej rzeczywistości.
  Och Droga Izo, gdybym mogła być niewidką i w jednej chwili mogła przenieść się do Rumuni, chętnie bym Ci ulżyła w opiece nad dziewczynkami, byś odpoczęła chociaż przez chwilę.
  Tulę Was mocno.
  Całuję i pozdrawiam:)))*

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Łucjo, czasmi totalnie padam z nóg i pomoc przy dziewczynkach przydała by się jak najbardziej, ale już niedługo będziemy wszyscy razem. Już zaplanowałam że na poczatku mąż przejmnie domowe obowiązki a ja będę pracowała w ogrodzie i tunenalch , taka praca zawsze mnie odpręża, uspokaja i wycisza. Wielka buźka od nas :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna wiosna u Ciebie :) Ciekawe zwyczaje opisujesz. Bardzo dzielne z Was Dziewczyny ! Uściski przesyłam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Droga Izo !
  Bardzo się cieszę, że jesteście już razem.
  Z Twojego komentarza wyczytałam ogromną radość i szczęście.
  Domyślam się, że cała Wasza trójka nie odstępuje Dragosza.
  Przytulań i buziaków nie ma końca.
  Pozdrawiam Was bardzo, bardzo serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Droga Izo
  mam nadzieję, że znajdujesz czas na odpoczynek i chwile relaksu z Mężem i dziećmi.
  Domyślam się, że i pracy masz mnóstwo, teraz kiedy przyszła już wiosna.

  Droga Izo,
  Tobie i Twoim Bliskim życzę zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
  pełnych wiary, nadziei i miłości.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękujemy serdecznie i również zyczymy wspaniałych Świat !

  OdpowiedzUsuń